۷ نکته طلایی در نگهداری پکیج

پکیج دیواری محصولی برای گرمایش منازل و تامین آب گرم برای خانوارها است.  که باعث افزایش آسایش و راحتی مصرف کنندگان آن شده است. این دستگاه‌های قدرتمند جایگزین آب گرمکن‌های قدیمی شده‌اند؛ که نقاط ضعف زیادی داشتند و در بسیاری از مواقع، ما را از استفاده از آب گرم بی‌بهره می‌گذاشتند.

در واقع، زمانی که ما از پکیج دیواری به صورت مناسب و با دقت بالا نگهداری کنیم و به نکات با اهمیت آن توجه داشته باشیم، عمر مفید آن افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توان بازدهی بیشتری از محصول انتظار داشت. در صورتی که به این نکات هر چند جزئی، بی‌توجهی شود، علاوه بر اینکه برای تعمیر و یا خرید مجدد باید هزینه زیادی بپردازیم؛ به طور هم زمان از داشتن آب گرم برای استحمام و شست و شو و همچنین داشتن سیستم گرمایشی برای خانه محروم خواهیم شد.

توجه به محل مناسب نصب پکیج

استفاده از پکیج به این علت خیلی زود رایج شد، که در مدت زمان کم تر و خیلی سریع آب را گرم می کند. اما در صورتی از امکانات و مزیت های آن بهرمند خواهید شد که به نکات مهم در نگهداری آن دقت داشته باشید. نکته اول در نگهداری این محصولات گرمایشی توجه به محل نصب آن‌ها است تا مشکلات آینده به وجود نیاید.

بهترین محل نصب پکیج‌های دیواری در آشپزخانه، انباری، گاراژ یا فضاهای این چنینی است. این مورد مزیت مهم پکیج‌ها به شمار می‌رود تا بتوان آن‌ها را در فضاهای کوچک، نصب و استفاده کرد. بهتر است بدانید که، محل نصب باید یک الی دو متر از زمین فاصله داشته باشد. و محلی مناسب است که بتوان در صورت نیاز به تعمیر، این کار را به راحتی انجام داد.
نصب پکیج دیواری در محیط‌های با متراژ کمتر از ۶۰ متر ممنوع است و بهتر است این دستگاه‌ها را در فضای بسته نصب کرد. با این حال، در صورت رعایت نکات ایمنی می‌‌توان آن‌ها را در بالکن یا تراس نیز استفاده کرد.

بررسی صافی‌ها، رسوب گیر و فیلتر پکیج دیواری

در صورتی که مشکل رسوب گرفتن زود به زود محصول را دارید، باید بگوییم صافی یا فیلتر آن دچار مشکل شده است. در حقیقت، رسوب گیر‌ پکیج‌ها جلوی چسبیدن رسوب آب را می‌گیرد و در صورتی که در مناطقی زندگی می کنید که آب آن سنگین است، باید به کیفیت فیلتر و صافی دقت کنید و به طور مداوم آن ها را بررسی و تعویض کنید.
این رسوب گیرها یا فیلترها در داخل مبدل قرار می‌گیرند و در صورتی که از یک فیلتر باکیفیت در مناطق گفته شده استفاده نشود، رسوب گرفتن پکیج افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه، فشار آب گرم کاهش می یابد.

انواع فیلتر های پکیج

در مورد انواع فیلتر پکیج دیواری و صافی‌های آن، می‌توان نمونه‌های متعددی را در بازار جست‌وجو کرد.  برای نمونه، فیلترهای مغناطیسی از جمله مهم‌ترین آن‌ها هستند. عملکرد این مدل‌ها به صورتی است که با استفاده از میدان مغناطیسی رسوب آب را به خود جذب می‌کنند. می‌توان فیلتر پکیج ایران رادیاتور را یکی از نمونه‌های آن دانست.

مزیت فیلتر مغناطیسی در کیفیت بالا و قدرت رسوب گیری آن است. البته، نوع پلی فسفات نیز در دسته فیلترهای پکیج دیواری طراحی شده است که با استفاده از جذب فسفات آب، از رسوب آن جلوگیری خواهد کرد. اگر از فیلتر پلی فسفات استفاده می کنید، برای عملکرد بهتر آن، آب ورودی را به شیر آب سرد وصل کنید.

نحوه تمیز کردن فیلتر و صافی پکیج و نکات مربوط به آن

همان طور که اشاره شد فیلتر و صافی پکیج دیواری نقش اساسی را در جلوگیری از رسوب دستگاه و آسیب دیدن قسمت‌های مختلف آن دارد. در واقع، رسوب و موادی که در آب ورودی پکیج‌ها وجود دارد، در لوله‌ها و مسیر رفت و برگشت آب، جمع می‌شود و علاوه بر فشار آمدن به موتور، مصرف انرژی را نیز افزایش می‌دهد.

همچنین، در صورت توجه نکردن به تمیزی مداوم فیلتر و صافی پکیج دیواری، آسیب‌هایی مانند گریپاژ موتور یا اختلال جریان آب به وجود خواهد آمد.

نکات زیادی در مورد تمیز کردن فیلتر و صافی این دستگاه وجود دارند. اولین نکته توجه به تمیز کردن دائمی و به موقع آن از رسوب است. در مرحله بعدی، می‌توان در صورت خرابی فیلتر یا صافی آن را با یک مدل جدید تعویض کرد اما در غیر این صورت باید با دقت زیاد رسوب آن را از بین برد.

برای تعویض صافی برگشت باید طبق مراحل زیر پیش رفت:

  • خارج کردن صافی برگشت قدیمی
  • باز کردن شیلنگ برگشت آب از زیر پکیج دیواری
  • بستن صافی برگشت جدید و اتصال شیلنگ آب

برای تعویض فیلتر پلی فسفات که بیشتر در پکیج‌های دیواری استفاده می‌شوند؛ نیز می‌توان براساس مراحل زیر اقدام کرد. که بهتر است توسط کارشناسان انجام شود:

  • بررسی مسیر ورودی و خروجی آب
  • برش قسمتی از لوله آب ورودی و اطمینان از خروج آب سرد مدار
  • نصب یک والو و سه راهی برای بای پس و هدایت آب از مسیر جدا
  • نصب فیلتر روی محصول

البته، پس از گذشت حدود ۶ ماه از کارکرد دستگاه بهتر است توسط کارشناسان بررسی شود تا در صورت نیاز به تعویض صافی‌ها یا فیلتر، این کار به موقع انجام شود. رسوب گیری دستگاه نیز که توسط تعمیرکاران و کارشناسان انجام می‌شود تاثیر زیادی در افزایش طول عمر پکیج دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *